
Anders Åkvist (från höger) nuvarande ordförande mottog FSF:s förtjänstmedalj i guld av Henry Lindholm och Kjell Folkesson i samband med 2022 års grenförbundskonferens. Foto: Henrik Svensson.
Förtjänstmedaljer och världsrekord utdelades på gf-konferensen
35 personer deltog på årets grenförbundskonferens som arrangerades 3-4 december i Solna. Konferensen ägnade stora delar till folkbildning om vad ett idrottsförbund är och stadgar i och med förslaget på nya stadgar.
Goda dialoger, diskussioner och nätverkande präglade konferensen där bland annat RF:s chefsjurist Elin Johansson deltog och med både humor och god pedagogik lyfte kunskapen i ämnet stadgar.
Under middagen delades det ut förtjänstmedaljer i olika valörer och ett världsrekord-diplom. Svenska Flygsportförbundets ordförande Anders Åkvist mottog förbundets förtjänstmedalj i guld.